Jak powstają lodowce?
Lodowce to piękna wizualizacja, która powstaje ze śniegu, który gromadzi się i kompresuje w masę lodu. Płatki śniegu, pojedyncze cząstki zamrożonej wody, które tworzą kulę śnieżną lub bałwana, mają kształt sześciokątnych talerzy. Gdy płatki śniegu spadają z chmur, zostają złapane w prądy wstępujące, które unoszą je coraz wyżej.
Płytowy kształt płatka śniegu oznacza, że w miarę jak porusza się on w górę w powietrzu, łatwo zostaje przykryty przez kolejne warstwy śniegu. Zanim płatek śniegu osiągnie wysokość, na której temperatura spada poniżej zera, jest już pokryty wieloma warstwami lodu i staje się kryształem lodowym. W regionach, gdzie temperatura utrzymuje się poniżej zera przez cały rok, kryształki lodu tworzą masy zbitych kryształów lodu, które nazywamy lodowcami. Płatki śniegu mają mniejszą gęstość niż kryształy lodu, więc gdy poruszają się pod wiatr w lawinie lub płyną po powierzchni lodowca, mają tendencję do topnienia i tylko kryształy lodu pozostają, by stworzyć więcej masy lodowcowej.
Gdy lodowce powoli przesuwają się w dół lądu, ich ruch tworzy zagłębienia w terenie zwane cyrkami. Cyrkle są rzeźbione przez lodowce poruszające się po bardziej miękkich materiałach, takich jak ziemia, które w końcu ulegają głębokiej erozji przez poruszający się lód. Więcej ciekawostek na temat natury znajdziesz na stronie https://brainboss.pl/ .