Zapalenie spojówek u psa

Źródło: https://wetgliwice.pl/

Zapalenie spojówek u psa to częsty problem, dobrze znany wielu lekarzom weterynarii. Najczęściej przy jego wystąpieniu właściciel dość szybko zauważa, że coś jest nie tak, i szuka pomocy u specjalisty. Zapalenie spojówek daje bowiem wyraźne objawy. Psy przechodzą tę chorobę podobnie jak ludzie, jednak w jej diagnostyce i leczeniu kluczowe jest prawidłowe określenie przyczyny.

Jakie są objawy i przyczyny zapalenia spojówek u psa?

Zanim omówimy sposoby leczenia zapalenia spojówek u psa, warto poznać naturę tej choroby oraz struktur, które są nią dotknięte, a także same objawy. Ponieważ stan zapalny rozwija się w obrębie narządu wzroku, może być wyjątkowo uciążliwy dla zwierzęcia, zwłaszcza że spojówka pełni ważną funkcję ochronną.

Co to jest spojówka?

Spojówka to delikatna warstwa błony śluzowej, która u ssaków pokrywa wewnętrzną stronę powiek, trzecią powiekę i twardówkę (białą część gałki ocznej). Składa się w większości z nabłonka walcowatego, który na krawędziach powiek i granicy z rogówką przechodzi w wielowarstwowy płaski. Spojówka jest bardzo bogato unaczyniona, z czego będą wynikać typowe objawy jej zapalenia. Zawiera również komórki śluzowe oraz produkuje defensyny – naturalne substancje bakteriobójcze. Z tego względu spojówka spełnia kluczową rolę w ochronie oka.

Objawy

Psami, u których często występuje zapalenia spojówek, są rasy pokrewne owczarkom, a także biszony, takie jak maltańczyki. Zapalenie spojówek u maltańczyka i każdego innego psa wygląda bardzo podobnie. Zwierzę ma zaczerwienione, przekrwione oczy. Często obecny jest surowiczy, śluzowy lub śluzowo-ropny wypływ. Na powiekach może być widoczny obrzęk, pies często też nienaturalnie mruży dotknięte zapaleniem oko lub przeciera je łapą. Jest to spowodowane uporczywym bólem i swędzeniem, jakie wtedy odczuwa.

Niekiedy dochodzi do zapadnięcia się oka i wysunięcia się trzeciej powieki, czyli migotki, która u psów i wielu innych zwierząt służy rozprowadzaniu łez po gałce ocznej.