Wyrzynarka akumulatorowa makita z górnym uchwytem

Wyrzynarki z górnym uchwytem są najczęściej spotykanym typem. Może to wynikać po części z faktu, że są one wygodniejsze w trzymaniu niż ich odpowiedniki z uchwytem na korpusie. Ich smukły uchwyt i ergonomiczna konstrukcja przypadają do gustu zwłaszcza majsterkowiczom.

Grubsze materiały

Cięcie grubszych materiałów jest łatwiejsze w przypadku wyrzynarki z górnym uchwytem, ponieważ ręka jest umieszczona powyżej, a nie za silnikiem. Podczas gdy obsługa jedną ręką jest normą w przypadku tych wyrzynarek, niektóre są wyposażone w dodatkowe pokrętło z przodu, aby umożliwić użycie obu rąk podczas pracy. Pozwala to na większą kontrolę, jaką zapewnia choćby wyrzynarka akumulatorowa makita.

Jednym z minusów wyrzynarki z górnym uchwytem jest jednak widoczność lub jej brak. Ponieważ uchwyt znajduje się dalej od przedmiotu obrabianego, linia cięcia jest trudniejsza do zauważenia. Dlatego może to utrudniać cięcie ciasnych krzywizn.

Cechy wyrzynarki z uchwytem korpusowym

W przypadku wyrzynarki z uchwytem korpusowym od razu można zauważyć, że uchwyt jest połączony z systemem obudowy silnika. Jest to prawdopodobnie wygodniejsze przy zmianie ustawień itp. Większa dokładność jest główną zaletą wyrzynarki z uchwytem korpusowym. Wynika to z niżej położonego środka ciężkości dzięki umieszczeniu uchwytu. Prowadzenie od tyłu, a nie od góry, ułatwia podążanie za linią cięcia. Jeśli w grę wchodzi wyrzynarka akumulatorowa makita – stabilność ta jest dodatkowo wspomagana przez fakt, że większość wyrzynarek z uchwytem korpusowym może być sterowana oburęcznie. Chociaż obudowa silnika działająca jako uchwyt narzędzia ma wiele zalet, oznacza to również, że uchwyt korpusu może się nagrzewać. Warto o tym pamiętać, jeśli planujesz często używać tego narzędzia.