Jak zadbać o bezpieczną ciążę?

Pierwszym krokiem do zapewnienia bezpiecznej ciąży jest przygotowanie organizmu. Podczas ciąży zwiększy się objętość Twojej krwi i zwiększy się przepływ krwi do macicy. Zwiększa to ryzyko zakrzepicy (skrzepów krwi). Aby tego uniknąć, ważne jest, aby nie pozostawać w miejscu lub siedzieć zbyt długo. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest codzienny spacer. Upewnij się, że masz co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych, ale także skupić się na rozciąganie, jak również ćwiczenia siłowe.

Zdrowa dieta pomoże Ci osiągnąć optymalny stan zdrowia podczas i po ciąży, więc będziesz chciała skupić się na jedzeniu różnych owoców, warzyw, pełnych ziaren i chudych źródeł białka, takich jak ryby i kurczak. Unikaj nadmiaru soli i cukru, jeśli to możliwe i pamiętaj o piciu dużej ilości wody każdego dnia.

Jeśli jesteś aktywna seksualnie, ważne jest, abyś stosowała środki antykoncepcyjne, dopóki nie będziesz gotowa na rozpoczęcie starań o dziecko. Jeśli zajdziesz w ciążę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, natychmiast zadzwoń do swojego lekarza, aby mógł Cię dokładnie monitorować pod kątem wysokiego ciśnienia krwi i anemii.

Ważne jest również, abyś przez cały okres ciąży regularnie odwiedzała lekarza. Pomogą one upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo i że nie wystąpią żadne komplikacje. Więcej informacji na temat ciąży i macierzyństwa znajdziesz na stronie https://momom.pl/ .