Jak jakość snu wpływa na wydajność w pracy?

Ludzie, którzy dobrze się wysypiają, czują się bardziej produktywni i osiągają wysokie wyniki w pracy. Ale dlaczego jakość snu ma taki wpływ?

Ludzie, którzy śpią wystarczająco dużo, są bardziej skoncentrowani, kreatywni i czujni niż ci, którzy nie śpią. W jednym z badań stwierdzono, że osoby niewyspane popełniają więcej błędów podczas wykonywania takich zadań, jak korekta, monitorowanie ekranu komputera pod kątem błędów i próby rozwiązywania problemów matematycznych. Popełniane przez nich błędy były w zasadzie za każdym razem takie same: przestawali zwracać uwagę na szczegóły i mieli problemy ze skupieniem się na wykonywanym zadaniu. To prawdopodobnie dlatego, że brak snu negatywnie wpływa na to, co psychologowie nazywają „funkcjonowaniem wykonawczym”. Jest to część naszego mózgu, która pomaga nam w planowaniu, wyznaczaniu celów, osądzie, rozumowaniu, organizacji, rozwiązywaniu problemów i kontrolowaniu impulsów – czyli w zasadzie we wszystkim, co robisz w typowym dniu pracy.

Jak więc możesz się upewnić, że dostajesz wystarczająco dużo snu, aby Twój mózg działał jak najlepiej? Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby się zrelaksować przed pójściem do łóżka. Eksperci zalecają wyłączenie ekranów (np. telefonu komórkowego) na godzinę przed snem. Posiadanie rutyny jest kolejnym pomocnym czynnikiem w upewnieniu się, że dostajesz wystarczającą ilość snu każdej nocy – ustaw alarm na tę samą godzinę każdego ranka, aby Twoje ciało było przyzwyczajone do wstawania o tej samej porze. Więcej informacji na temat tajemnic umysłu znajdziesz na stronie https://talkword.pl/ .