Co powinno się znaleźć w bagażniku samochodowym?

W dzisiejszych czasach jest mało ludzi, którzy świadomie decydują się na to, aby nie mieć samochodu. Brak konieczności organizowania swojego życia względem komunikacji miejskiej i mobilność są nieocenione. Posiadanie samochodu i jego użytkowanie to jednak nie zabawa – trzeba dostosować się do przepisów drogowych, w przeciwnym razie grozi nam otrzymanie mandatu. Ważną kwestią jest bagażnik samochodowy, którego wyposażenie możemy podzielić na obowiązkowe i na takie, które po prostu warto mieć.

Wyposażenie obowiązkowe

Według polskiego prawa, wśród przedmiotów obowiązkowych, którymi musimy wyposażyć nasz bagażnik samochodowy są tylko gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Gaśnica oczywiście służy do ugaszenia pożaru, jednak może stanowić element obrony własnej w pewnych sytuacjach. Uznaje się, że gaśnica jest niefortunnie zaliczana do obowiązkowych przedmiotów w bagażniku, ponieważ wielu kierowców umieszcza ją pod fotelem pasażera z przodu, aby mieć do niej szybszy dostęp. Trójkąt ostrzegawczy służy od informowania kierowców o zaistniałym wypadku drogowym lub awarii samochodu. Umieszcza się go w odpowiedniej odległości, w zależności od miejsca i specyfiki zdarzenia. Pozwala to na szybką reakcję prowadzącego – zmniejszenie prędkości pojazdu i większą uważność.

W co jeszcze warto wyposażyć bagażnik samochodowy?

Ciężko byłoby zliczyć wszystkie możliwości. W zasadzie ograniczają nas dwie rzeczy: nasza wyobraźnia i powierzchnia bagażnika. Jednak jest parę rzeczy szczególnie przydatnych:

  • apteczka,
  • kamizelka odblaskowa,
  • płyn chłodniczy i/lub hamulcowy,
  • przedmioty przydatne zimą: skrobaczka do szyb, szczotka do ściągania śniegu, pochłaniacze wilgoci w celu zapobiegnięcia parowania szyb,
  • przewody rozruchowe, jeśli akumulator zawiedzie,
  • linka holownicza.